Peter Jurkovič
 
 

| hlavní stránka | galerie:kytary | galerie:basové kytary |

English version

 


První elektrickou kytaru se Peter Jurkovič, bluesový kytarista, skladatel a textař, rozhodl vyrobit v roce 1986. Byl to Stratocaster a byl vyroben v obývacím pokoji. Další nástroje na sebe nenechaly dlouho čekat a jejich překvapivě dobrý zvuk pomohl autorovi učinit zásadní životní krok - opustit kariéru výzkumného pracovníka veterinárního ústavu, pronajmout si dílnu a založit vlastní firmu na výrobu elektrických kytar.
     Firma vznikla pod tehdejším názvem Marcus v roce 1991. Peter si pronajal prostory v Jílovém u Prahy začal, nejprve sám, později s jedním ze svých studentů a manželkou Hankou, experimentovat s různýmy typy dřeva, tvary, laky a elektrickým osazením svých nástrojů. Pověst firmy z Jílového se rychle rozšířila po celé České Republice a brzy začali přijíždět i první zahraniční zákazníci. Jak přibývalo zakázek, musel Petr ukončit výuku hry na kytaru v rockové škole "Come to Jam" a s těžkým srdcem omezit i hraní v několika kapelách. 
     Od roku 2003 firma přešla pod název Jurkovič guitars. Kytarami a basami značky Jurkovič se dnes může pochlubit celá řada domácích hvězd. Jednu má ve své sbírce dokonce i legendární Billy Gibbons (ano ten ze ZZ Top).
 
Peter vede stále život aktivního muzikanta. Prošel kapelami jako Bluesberry, Tucet (s markem Hlavicou, se kterým později založili skvěle našláplou Žáhu). Dnes ho můžeme spatřit s jumpin'bluesouvou formací Highway 61.

 
ODKAZY:  
Kapely: Motion Food (dříve Tucet, Žáha, Highway 61)  
Rozhovory pro: MUSIC STORE (1998)
Noc s Andělem
(
2003)
ABC (2003)
 
Zmínky: Předávání kytary Jeffu Beckovi (2011)
Jeff Beck dostane k narozeninám kytaru na míru! (2011)
Clapton draží kytary (je tam jedna od Jurkoviče) (2011)
Jan "Sahara" Hedl pro Muzikus (2002)
     
          email: peter@jurkovic-guitars.com  vyrobil hoho@hoho.cz, 2004